Škamri na očiach sliepok
OTÁZKA. Moje sliepky neznášajú už dva mesiace, teraz sa im na očiach robia ako škamri, oči sa im zalepujú hnisom. Kŕmim ich zmeskou pre nosnice a pšenicou, majú voľný trávnatý výbeh. (an)
ODPOVEĎ. Tento rok viacerí chovatelia zaznamenali výrazný pokles znášky už koncom júla a v auguste s postupným preperovaním. Je to fyziologický jav, ale spravidla nastupuje pozdejšie, cca v septembri - októbri, pričom preperovanie býva hromadnejšie (nie tak postupné u jednotlivých zvierat). Závisí to samozrejme od mnohých faktorov ako je vek sliepok, plemeno, kvalita krmiva, vonkajšia teplota, dĺžka svetelného dňa, zdravotný stav... Tohtoročné skoršie preperovanie sliepok v našich podmienkach pravdepodobne podporili väčšie výkyvy teploty v lete (niekoľko dní veľmi teplo, potom náhle výrazné ochladenie a zase oteplenie – tento jav je častejší v ostatných rokoch, súvisí so „skleníkovým efektom“). Zároveň v chovoch hydiny v ostatných rokoch v letných mesiacoch sa výrazne premnožili vonkajšie parazity, hlavne klieštik kurí, ktorý parazituje – cicia krv hydiny hlavne v noci. Hydina je oslabená, vysilená, klinické príznaky ani úhyn v chovoch sa pritom nemusí zaznamenať. Klieštik sa nájde zväčša pri čistení kurína na tmavých miestach (drobné hmýriace sa červené (nasaté krvou) parazity ukrývajúce sa cez deň pod bidlami, v škárach kde nedopadá svetlo. Prítomnosť parazita v chove kde sú dobré podmienky - výbeh s dostatkom prirodzenej potravy (zelené, červíky) sa môže prejaviť len poklesom znášky. Oslabenie zvierat činnosťou parazitov sa môže prejaviť aj zvýšenou vnímavosťou na infekčné choroby.
Čo sa týka problémov s očami sliepok, u čitateľky môže súvisieť s infekciami, ktoré tiež v ostatnom období častejšie zisťujeme v chovoch hydiny (mykoplazmy, vírus infekčnej laryngotracheitídy, vírusy infekčnej bronchitídy, ornitobakter, hemofilus...), zdrojom býva najčastejšie novo prikúpená hydina z búrz, od priekupníkov, z výstav... Slzenie a karpavenie očí môže tiež súvisieť s dráždením očí chemikáliami, napr. nátery, dezinfekčné látky, postreky a pod. a následne sa môže uplatniť sekundára bakteriálna infekcia. Hlavne v jeseni je častejší výskyt vtáčích kiahní – môže to byť tiež prejav tohto ochorenia. Na spresnenie diagnózy odporúčam laboratórne vyšetrenie a uvedenie podrobnej anamnézy.
Na zmiernenie príznakov očných problémov odporúčam použiť homeopatický liek Euphrasia v nízkej potencii do pitnej vody. Ak je možné, robiť postihnutým sliepkam výplach očí čajom z očianky. Na podporu proti infekčným chorobám odporúčam podávať prípravok NEFROVET, na podporu imunity do krmiva podávať Humac Natur, Propoul.
Znáška v prirodzených podmienkach u zdravých sliepok znovu postupne začne v decembri s maximon na jar. Na lepšie preperenie odporúčam znížiť dávku kŕmnej zmesi pre nosnice aj dávku pšenice a pridať do krmiva jačmeň. V zime je vhodná aj kukurica. Po preperení väčšiny sliepok koncom novembra začať s podporou znášky postupným pridávaním pšenice a kŕmnej zmesi pre nosnice (vyhnúť sa kŕmnym zmesiam s GMO produktov).
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Sliepky viac ako mesiac neznášajú vajíčka
OTÁZKA: „Mojich 10 sliepok asi 1,5 mesiacov takmer neznášajú vajíčka, len 1-2 denne a zobú a čosi hľadajú medzi perím. Podotýkam, že v minulosti prestali znášať 1 týždeň. Prosím poraďte mi, čo mám robiť?“
ODPOVEĎ: Podľa opisu predpokladám, že sliepky môžu mať premnožené parazity. Odporúčam použiť Ekosip, ale zároveň vyčistiť hniezda aj celé chovné zariadenie od parazitov. Do hniezd po vyčistení nasypať tiež Ekosip, urobiť popoliská s Ekosipom. Sliepky možno aj zanášajú vajíčka, lebo v hniezdach ich vyrušujú švoly, ale môžu byť aj vysilené. Je potrebné zhodnotiť aj kvalitu krmiva a vek sliepok – ako sú staré?
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Krívanie a úhyn ročnej sliepky
OTÁZKA: „Rada by som využila Vaše poradenstvo, preto sa na Vás obraciam s nasledovnou otázkou. Približne pred 2 týždňami začala krívať jedna zo sliepok (vek niečo cez 1 rok), po 2 - 3 dňoch uhynula. Teraz sa situácia opakuje, ďalšia nemôže chodiť, jednu nohu má úplne ako ochrnutú. Iné príznaky nepozorujeme, pije, aj sa nažerie. Nevieme o čo približne by sa mohlo jednať, či napríklad nemôže sa nejaká choroba prenášať aj do vajec. Ďakujem za Váš čas na odpoveď.“ L. R.
ODPOVEĎ: „Na diaľku diagnózu určiť neviem. Môže sa jednať o Markovu chorobu, hoci pri tejto chorobe sa príznaky zvyknú prejaviť do veku 6 mesiacov, ale v ostatných rokoch sa vírus Markovej choroby pravdepodobne dosť modifikoval, stretávame sa s klinickými príznakmi – hlavne s nervovou formou v rôznom veku. Túto diagnózu potvrdí sérologické vyšetrenie u živých sliepok alebo histologické vyšetrenie po úhyne. Ak sú v chove zvieratá, ktoré sú nositeľmi vírusu Markovej choroby – bývajú vírusonosiči a je predpoklad, že choroba v chove sa bude šíriť a môže postihnúť veľa jedincov. Najohrozenejšie sú kurčatá – čím mladšie, tým sú na chorobu vnímavejšie, ale nakaziť sa môžu v každom veku, len klinicky sa to nemusí prejaviť. Ďalšou možnosťou je otrava (pesticídy...?), poruchy metabolizmu sa môžu tiež takto prejaviť aj niektoré iné infekčné ochorenia, ale tie sú menej bežné. Čo sa týka zdravotnej nezávadnosti vajec: vírus Markovej choroby nie je prenosný na ľudí, zatiaľ nebol dokázaný prenos vírusu transovariálne – vajcom. Ak by sa jednalo o otravu alebo nejaké vážnejšie infekčné ochorenie, tak choré zvieratá prestanú znášať vajcia často skôr, ako sa objavia klinické príznaky (nie pri perakútnom a akútnom priebehu). U vás je to stav dlhodobejší. Odporúčam sérologické vyšetrenie na Markovu chorobu, prehodnotiť kvalitu krmiva, patologické vyšetrenie uhynutých sliepok.
Darina Pospišilová
Dážď a húsatá
OTÁZKA: Chcel by som vedieť názor odborníka na jeden fakt. Plánujem chovať vodnú hydinu - husi. Počul som od starších chovateľov, že mladá hus cca 3 týždne nemôže zmoknúť - dážď, pretože uhynie. Je mi to zvláštne pretože sa jedná o vodnú hydinu. Pýtam sa preto, pretože výbeh mám bez strechy a v prípade neprítomnosti by som sa chcel vyvarovať straty na chodbe. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Kucera
ODPOVEĎ: Odchovu húsat do veku 21 dní treba venovať veľkú pozornosť. Týka sa to krmiva, kŕmidiel, napájačiek a odchovného priestoru, v ktorom musí byť sucho. Húsatá sa nesmú zmáčať, dostať do vody, pretože ich perie nie je ešte premastené, takže prepúšťa vodu až na kožu. Následkom podchladenia môžu dostať kŕče, hnačku a následne uhynúť.
Húsatá vysedené husou a ňou vodené, môžu chodiť do otvorených výbehov skôr, pretože hus ich počas dažďa ochráni (slovenské husi, suchovské husi). Aj tak je lepšie, ak sa vo výbehu nachádza prístrešok, ktorý hus a húsatá pred dažďom ochráni. Treba zabezpečiť, aby sa nedostali do bazéna s vodou.
Redakcia
zakalené bielka slepačích vajec
OTÁZKA: „Prosíme o radu. Chováme doma sliepky a zrejme jedna znáša vajcia, ktoré majú zakalené bielka (prikladám foto - dobré vajce a zakalené), neviem na koho sa obrátiť, aby poradil, preto píšem Vám. Našla som len, že to je mikrobiálna chyba, ale nikde som sa nedočítala, čo s tým robiť. Sme začiatočníci, takže budeme veľmi radi ak nám dáte vedieť. Vopred ďakujeme za odpoveď“. -E. H.-
ODPOVEĎ: „Chyby v obsahu vajca bývajú rôzne. Problémom opísaných vajec je chyba vo vzhľade a pravdepodobne aj v konzistencii bielka (o zmenenom zápachu pani H. nepíše). Čiže vo vajcovode pri tvorbe bielka by mohol byť problém, napr. zápal. Môže sa jednať aj o metabolickú poruchu. Mikrobiálna kontaminácia (baktérie, plesne) by mohla tiež spôsobiť problém, ale je pravdepodobné, že chorá nosnica by veľmi skoro prestala vajcia znášať. Ale môžu sa tak uplatniť aj baktérie, ktoré nie sú patogénne – bolo by potrebné mikrobiologické vyšetrenie. Mohlo by sa jednať aj o parazity prítomné vo vajcovode. Odporúčam vyšetrenie zmeneného bielka – čo obsahuje z hľadiska chemického aj mikrobiálneho. Problém je, že tieto vyšetrenia, keby sa mali robiť dôsledne, sú finančne náročné, môžu trvať dlhšie a pre smerodajné výsledky je potrebné vybrať vajce čo najčerstvejšie, ktoré takto zmenené je.
Pani H. nepísala, či pozoruje aj nejaké klinické zmeny na sliepkach, resp. na sliepke, ktorá takéto vajcia znáša, či ju vie z kŕdľa vybrať? Ak áno, odporúčam, aby ju izolovala, pozorovala, prípadne jej vajcia poslala na bakteriologické vyšetrenie (to vyjde na cca 10 EUR). Ako prevenciu odporúčam podávať nosniciam Carnifarm. Ak by to bol problém chovu – viacerých zvierat, odporúčam preveriť zloženie krmiva – jeho úpravu aj vzhľadom na obsah jednotlivých živín?“
Darina Pospišilová
Krvácanie sliepok pri znáške
OTÁZKA: Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mám sliepky (7-mesačné), doteraz znášali bez problémov, ale v poslednom čase pri znáške veľmi krvácajú. Dve už uhynuli. Ďakujem za radu.
ODPOVEĎ:Na presné určenie príčiny krvácania sliepok pri znáške by bolo potrebné urobiť vyšetrenie zvierat, viac informácií (anamnézu). Z uvedených informácií možno predpokladať, že u sliepok ide o výhrez kloaky, čo môže byť zapríčinené viacerými faktormi ako:
- veľmi veľké vajíčka
- nutrične nevyvážené krmivo
- pretučnené sliepky
- parazitárne choroby
- niektoré toxíny.
Iné faktory? – na základe vyšetrenia.
Odporúčam vyšetrenie sliepok, preverenie kvality krmiva a jeho nutričnej hodnoty. Možno skúsiť podávať Propoul, Silivet, Carnifarm
Darina Pospišilová
Chorá sliepka, krv z konečníka
OTÁZKA: mám chorú sliepku, asi 2 dni pije len vodu, už aj papá, ale dnes chcela zniesť vajíčko, ale nezniesla a akoby jej kvapkala krv z konečníka. Má nafúknutý krk. Neviem čo mám robiť, azda sa dá dokopy. Ale dnes už mala aj chvost hore. Tak čakám na odpoveď. S pozdravom Filip Bagi
ODPOVEĎ: u sliepok sa často stáva, že nemôžu zniesť vajíčko. Možno aj v tomto prípade sliepka má opuchnutú kloaku alebo aj zápal vajcovodu. V takom prípade sliepka má aj celkové zdravotné problémy ako nechutenstvo, teplotu. Častým následkom býva žĺtková peritonitída – vajíčko sa môže vo vajcovode rozliať, dôjde k infekcii telovej dutiny. Sliepky na to väčšinou hynú. Čo je vašej sliepke sa dá určiť klinickým vyšetrením, resp. pitvou. Ak sliepku nechcete utratiť, tak ju izolujte od ostatných, napr. do miestnosti kde by mala pokoj, miesto na sedenie, krmivo, vodu. Sledujte či znesie vajce a celkový zdravotný stav. Možno jej trochu pomôžu ľanové semená, čaj z tymiánu, vitamínový komplex, napr. Aminovit
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
šupinaté chrasty na nohách kohúta
OTÁZKA: chcem sa poradiť, môj kohút má na nohách šupinaté chrasty, všade aj na prstoch, nemôže dobre chodiť. Viete mi poradiť čo to je za chorobu a aké liečivo na to použiť? -nedorost-
ODPOVEĎ: môže ísť o chorobu zvanú vápenka, ktorú spôsobujú roztoče žijúce pod kožou behákov. Táto choroba sa vyskytuje viac u starších zvierat. Odporúčam kohúta izolovať, celé beháky aj viac dni za sebou ošetriť natretím olejom (jedlým alebo detským), po ošetrení posypať prípravkom EKOSIP. Podporiť celkový zdravotný stav, ADE vitamíny, B komplex. Uvedený stav môže byť aj následok poleptania behákov napr. chemickou látkou alebo aj niektorými rastlinami (Rhus).
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Ako zabrániť aby nosnice Dominant prestali požierať vajcia
OTÁZKA. Prosím Vás o radu. Mám mladé nosnice Dominant a problém je v tom, že ešte len začínajú niesť a už požierajú vajcia. Mám aj znášadlo, ale tam sa im akosi znášať nechce. Ako mám požieraniu vajec zabrániť? Vopred ďakujem, prajem pekný deň a v novom roku všetko dobré. Uhrovčíková
ODPOVEĎ. Požieranie vajec nosnicami je nepríjemný zlozvyk, ktorý sa zvyčajne nedá odstrániť, alebo len veľmi ťažko. Ak máte znáškové hniezda (píšete o znášadle) z ktorých sa vajcia po znesení môžu vykotúľať, využívajte ich, to by mohlo pomôcť. Ešte pred znesením vajca treba nosnicu do hniezda zavrieť a vypustiť až po znesení.
Tento zlozvyk si niekedy chovateľ zapríčiní sám, keď v snahe zabezpečiť nosniciam dostatok vápnika, poskytne sliepkam neusušené škrupiny z vajec, v ktorých sa vyskytuje ešte trochu bielka. Sliepkam to zachutí a tak sa čoskoro naučia rozbíjať vajcia a ich obsah skonzumovať. Možno je to aj Váš prípad. Škrupiny z vajec využívajte len dobre usušené a nadrobno rozdrvené.
S pozdravom a želaním úspechov v chove
Redakcia - Dušan Barlík
Vypadávanie peria na chrbtovej časti u sliepok
OTÁZKA: Dobrý deň, potreboval by som radu pri úhyne sliepok. Mám dvojročné sliepky, u jednej z nich som nedávno spozoroval zvesený zadok, malátnosť, po zabití a následnej pitve som objavil v brušnej dutine krv. Niečo podobné sa opakovalo asi o mesiac u ďalšej sliepky, ktorá mala v brušnej dutine tekutinu. Potreboval by som taktiež poradiť čo robiť pri vypadávaní peria na chrbtovej časti u sliepok a aký prípravok je vhodný na dezinfekciu kurína. Vopred Ďakujem.
ODPOVEĎ: Hromadenie tekutiny v telovej dutine môže byť spôsobené chorobným stavom pečene. Príčina tohto stavu môže byť rôzna – toxické pôsobenie, parazity, infekcie....
Perie u hydiny vypadáva aj fyziologicky pri preperovaní alebo to môže byť následok napadnutia vonkajšími parazitmi, prípadne to môže spôsobiť kohút pri párení. Zvyčajne dobré nosnice mávajú vypadané perie. Odporúčam preveriť prítomnosť parazitov – preventívne odporúčam použiť prípravok EKOSIP – do hniezda, do popoliska. Na zlepšenie operenia aj pri preperovaní odporúčam podávať prípravok Humac Natur v množstve cca 1 % do krmiva.
Pri asanácií chovných zariadení je dôležitá mechanická očista, vymaľovať vápnom.
Z dezinfekčných prípravkov odporúčam IVASAN.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.